אגד

זוהי חברת התחבורה הציבורית המרכזית ביותר בישראל, ואחת הגדולות בעולם.

אגד (או בשמה המלא: "אגד – אגודה שיתופית לתחבורה ציבורית בע'מ"), אשר פועלת עוד לפני הקמת המדינה, מספקת למעלה ממחצית משירותי התחבורה הציבורית בישראל. מה עוד חשוב לדעת על החברה?

ההיסטוריה של אגד

כדי להתבונן על ההיסטוריה של אגד, צריך לחזור עוד לתקופה שבה השלטון הבריטי שלט בארץ. אז, הצליחו לרכוש מספר צעירים יהודים משאיות מעודפי הבריטים.

תוך שהם רותמים את המוח היהודי היצירתי, התקינו הצעירים ספסלים בארגזי המשאיות, וגבו תשלום על הנסיעות. עם הזמן, על רקע הקשיים הרבים, התאגדו ביניהם מפעילי האוטובוסים השונים, עד להקמת הקואופרטיב אגד – ב-1 לינואר, 1933.

בשנים אלה, הפעילה אגד 338 אוטובוסים, בין הערים תל אביב, ירושלים וחיפה, ואפילו למדינות ערב השכנות. במרוצת השנים שחלפו מאז, עברה החברה תמורות רבות, חלקן הגדול שזור באירועים היסטוריים חשובים שהתרחשו בתולדות עם ישראל.

ב-1951, על פי עצתו של דויד בן גוריון, אוחדו כל קואופרטיבי התחבורה שהיו דאז לכדי חברה אחת: היא נקראה בתחילה אש'ד, ולאחר מכן שונה השם לאגד. את השם הזה, אגב, הציע המשורר הלאומי, חיים נחמן ביאליק.

במשך שנים, שימשה אגד כחברת התחבורה הציבורית המרכזית בישראל, מתחרה רק בחברת דן. לקראת סוף שנות ה-2000, המונופול של אגד ודן בתחומי התחבורה הציבורית נפגע מעט. ממשלת ישראל שמה לה למטרה להגביר את התחרות בתחום, וחברות חדשות קמו עם הזמן. אגד נאלצה להתמודד עם השנים הראשונות של השינוי, וניכר כי עשתה זאת היטב.

אגד כיום

העובדות מראות כי על אף כניסת השחקנים החדשים לשדה המשחק, אגד עדיין שולטת בו ללא עוררין. אין כמו הנתונים המספריים להעיד על כך: בקואופרטיב אגד כולו, אם כן, מועסקים כיום למעלה מ-6,000 עובדים.

המפעילים יותר מ-3,000 אוטובוסים (חלקם ממוגני ירי). רשימת הקווים הנוכחית של אגד כוללת קרוב לאלף, עם כ-3,200 חלופות. מבחינה סטטיסטית, מדי יום משתמשים כמיליון נוסעים בקווים של אגד, וזאת ב-45,000 נסיעות. כאמור, נתח זה מהווה כ-55% מכלל הנסיעות בתחבורה הציבורית בישראל.

קווי אגד, עירוניים ובינעירוניים כאחד, פזורים לכל אורכה של מדינת ישראל, מדרום ועד צפון. החברה אף מפעילה מספר קווים מיוחדים, לרבות:

  • קווי מהדרין – קווים ייעודיים לבני המגזר החרדי, מבוססי הפרדה בין גברים לנשים במקומות הישיבה. ב-2011, אסר בג'צ על הפרדה זו.
  • קווי לילה – לפני מספר שנים, החלה אגד להפעיל עשרות קווי לילה, הפעילים החל מהשעה 23:00, ועד לשעות הקטנות של הלילה. הקווים פעילים בעיקר בקיץ, ומיועדים לקהל הבליינים.
  • קווים שכונתיים – קווי שירות שפועלים בשכונות מסוימות בלבד, בעיקר בחיפה. בתחילה היו אלה מיניבוסים, לאחר מכן אוטובוסים.

פעילות אגד נעשית, בין השאר, אודות למערך התפעולי הרחב שלה. התשתית התפעולית כוללת 18 חניוני אוטובוסים, 20 תחנות מרכזיות, 30 סניפים, 23 מסופים ועוד. חשוב לציין כי אגד מחזיקה כיום מספר חברות בת, לרבות אגד תעבורה בע'מ, אגד תיור ונופש, אגד החזקות ועוד.

תעריפים והנחות

לפני מספר שנים עברה אגד, כמו מרבית החברות האחרות בתחום, להתבסס על כרטיסי רב קו חכמים. כרטיסים אלה מקנים הנחות קבועות לילדים, לאזרחים ותיקים, לזכאי הביטוח הלאומי, לנכים, לעיוורים ועוד.

באפשרות הנוסע לרכוש גם כרטיסי חופשי יומי, חופשי שבועי או חופשי חודשי, המקנים גם הם הנחה מסוימת במחיר הכרטיס. סטודנטים יכולים לרכוש כרטיס חופשי חודשי, סמסטריאלי או שנתי, אשר תעריפיו זולים עוד יותר.

פרטי יצירת קשר

כתובת משרדים ראשיים: רחוב הירדן 4, קריית שדה התעופה, ת.ד 43, נמל תעופה בן גוריון. מיקוד: 70150.

אגד פניות הציבור באינדקס עסקים freeindex

מרכז שירות לקוחות: 2800*.

פניות הציבור: 03-9142010

פקס: 03-9142237.

דילוג לתוכן